Sava Hoteli, Radenci Hotel & Spa/CHP – Slovenia

Project statistics

Annual savings

220,000

EUR

Combined CHP efficiency is

86

%

Situation before the contract and client requirements

The Radenci Health Resort is one of the biggest health resorts in Slovenia. It has 10 pools with a total of 1,460 m2 of water surface. The resort used natural gas for heating, which required 8,500 MWh per year. The client wanted to lower heating costs. 

Resalta solution

Resalta did a careful analysis of the actual consumption of the resort in order to come up with the best solution. 

Resalta developed and installed a cogeneration plant (CHP) with a combined electrical power of 889 kW (43 % efficiency) and thermal power of 891 kW (43 % efficiency). 

The CHP plant has a lifespan of up to 70,000 operating hours - ensuring a minimum of 7,000 operating hours per year. 

Resalta operates and maintains the plant, sells heat and electric energy to the client and monitors the system through its central control system (web access) in real time.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.