Hotel Putnik – Serbia

Project statistics

Reduced CO2 emissions

Highly efficient, reliable system for heating

Situation before the contract and client requirements

The Hotel Putnik in Kopaonik, Serbia’s most popular winter tourism destination, has changed owners and as a result is undergoing complete renovations to raise its service offer to a new level. 

The client was looking for a company with experience in renewable energy sources and the hotel business. 

Resalta solution

Resalta will ensure that the hotel Putnik makes the transition from crude oil powered boilers to biomass boilers fueled by locally sourced woodchips. 

Two boilers of a combined power of 720 kW will be installed, alongside a reliable system for delivery and dosing of the wood chips, and will provide the facilities with heat energy from renewable sources.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.