Laško Health Resort – Slovenia

Project statistics

Annual savings

90,000

EUR

Reduction of heating costs by

50

%

1,020

t

annual reduction of CO2 emissions

Situation before the contract and client requirements

Thermana Laško is one of the biggest thermal baths in Slovenia with an upscale hotel and wellness centre complex, as well as a medical program. 

Thermana consumes 15,000 MWh of heat energy each year.

The client was using natural gas as energy source for heating and had difficulties with a cogeneration (CHP) unit operating only 1,000 hours per year. 

Resalta solution

Resalta installed an optimal cogeneration (CHP) unit on natural gas, with a 800 kW electricity capacity and 856 kW capacity of thermal power. 

The unit’s heat efficiency is 45% and the overall efficiency  is 87%. 

Resalta sells heat energy to the client and monitors the system through GGE‘s central control system (web access) in real time.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.