Gorenje/Compressed air - Slovenia

Project statistics

Annual electricity savings of

1,200

MWh

Optimisation of compressed air production and the heating system

Further expansion of the network is possible as are increases in heat recovery

Situation before the contract and client requirements

  • The energy audit of Gorenje identified significant savings potential in the compressed air station in Velenje.
  • The client decided to go ahead with the project with Resalta.

Resalta solution

The renovation of the compressed air station was an extensive project comprising the installation of two new compressors, the construction of a new building for compressed air dryers with adequate ventilation and a complete overhaul of the compressed air piping to reduce pressure drops.

One of two new compressors is equipped with frequency control of motor revolutions to ensure efficient production of compressed air, and both compressors have an integrated heat exchanger that enables for their heat to be recovered: it is used for heating the central sanitary water reservoir and several other areas.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.