Mora Moravia – Czech Republic

Project statistics

Installed capacity reduced by

7

MW

Additional annual electricity production of

3,000

MWh

Situation before the contract and client requirements

  • Mora Moravia, located in Olomouc, produces stoves under the brand name Mora, and is a well-established brand in Central and Eastern Europe.
  • As a producer of home appliances, Mora Moravia is a large energy consumer. In order to reduce its expenses and increase its efficiency, Mora Moravia has contracted Resalta to develop and implement a solution.

Resalta solution

Resalta will replace three old inefficient hot water boilers (of 4.3 MW each) with two new energy efficient boilers (of 2.5 MW each), in addition to a 999 kWe combined heat and power unit. The new system will provide stable and efficient energy delivery to Mora.

The client’s current natural gas consumption is around 13,000 MWh and while the new system will consume a similar quantity of gas, it will also produce an additional 3,000 MWh of electricity annually thanks to the CHP unit.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.