Univerzum – Serbia

Project statistics

Electricity bill reduced by

7%

through power factor correction

Situation before the contract and client requirements

  • With several production sites throughout Serbia, Univerzum aims to be the most modern brick producer in the region.
  • Given that Univerzum uses reactive energy to help power the kilns and grinders for brick production, as well as the conveyor system, thus incurring high costs from the electricity provider.

Resalta solution

Univerzum used outdated and inefficient reactive energy capacitors in its two factories in Aranđelovac and Inđija. Resalta replaced them with a 600 and 400 kVAr and two 600 kVAr units with a filtering factor of 7%(189Hz), respectively, bringing the combined power of units installed up to 1.2 MVAr.

The capacities for the new units are the result of very careful calculations to precisely meet the real demand of Univerzum for its brick production. They will ensure reliable energy supply at a lower cost and optimize production cycles.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.