Dobropolje Elementary School – Slovenia

Project statistics

Reduction of existing heating costs

More efficient, reliable and eco-friendly system that meets clients’ new needs

CO2 emissions reduced by

116

t

annually

Situation before the contract and client requirements

The municipality was using two expensive and inefficient crude oil boilers to heat the elementary school and one kindergarten (2 x 230 kW). The schools use 300 MWh annually.

As the municipality is doing works to extend the school facilities, the predicted new required heat is 430 MWh annually.

Resalta solution

Resalta’s solution was to install a biomass boiler using efficient, environmentally friendly and locally sourced fuel. A new boiler room was built to house the biomass boiler, along with a storage facility for woodchips, adjacent to the schools.

The biomass boiler of 250 kW capacity will be connected by pipeline to the existing boiler room. One of the existing boilers will be kept as a reserve to cover peaks in demand. The combined new heating power is 480 kW, more than enough to meet the estimated new requirements of the schools.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.