Jožef Stefan Institute – Slovenia

Project statistics

Solar energy

Innovative technology

Situation before the contract and client requirements

The InfraSUN pilot plant at the institute serves as a research facility to demonstrate and test emerging advanced solar thermal technologies. 

It is based on the integration of innovative high-efficiency vacuum tube heat pipe collectors, and advanced small-scale adsorption chillers. 

Resalta solution

Resalta provided solutions in solar technologies and cooling. In order to improve the overall energy efficiency of the system, a heat recovery system was installed. 

Resalta implemented one of the most advanced energy projects in Slovenia - the exploitation of solar energy to cool the interior space of the building using an adsorption cooling device. 

The vacuum heat pipe solar thermal collectors and adsorption chiller have been in operation since July 2014. 

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.