SŽ VIT – Slovenia

Project statistics

Lower electricity consumption for the production of compressed air

More reliable and stable production of compressed air

Situation before the contract and client requirements

  • SŽ VIT, a member of the Slovenian railway group providing maintenance and technical services for trains and railway vehicles, hired Resalta to carry out a complete energy audit of its main facility in Ljubljana where its specialized electro-traction vehicles workshop is located.
  • The audit identified potential for energy savings in the client’s production of compressed air and SŽ VIT decided to hire Resalta to implement the project.

Resalta solution

In order to help SŽ VIT optimize its energy consumption, Resalta is installing a new, lower capacity compressor with frequency regulation (variable speed drive).

In addition, Resalta will renovate and improve certain elements of the compressor station thus improving not only energy efficiency but also production reliability.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.