Slatina CHP – Croatia

Project statistics

15 new jobs created at the plant

Clean, cheap and efficient energy for the municipality

40

GWh

of electricity produced annually

Situation before the contract and client requirements

The Slatina project was launched to build a cogeneration heat and power plant that runs on biomass. It will be located in the northern part of Croatia in the Slatina municipality. 

The parcel on which the facility will be built is situated outside the city of Slatina on the building plot with the cadastral number 819/6, in possession of the company Energy 9. 

Resalta solution

Resalta will build a 5 MW cogeneration plant in Slatina. The plant includes a woodchip dryer. 

Slatina has signed a 14-year PPA with HROTE (Croatian electricity off taker). The project includes the electricity interconnection with a transmission system operator. 

A long-term supply contract for biomass has been signed with Hrvatske Šume for 14 years. 

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.