IM Topola – Serbia

Project statistics
20%

reduction of steam production costs

CO2 emissions reduced by

600

tons

annually

Situation before the contract and client requirements

  • Based in Bačka Topola in the northern region of Vojvodina, Topola produces a variety of meat products for local consumption and international export.
  • With 60,000 heads of livestock supplied each year from its two farms, and 4,300 hectares of arable land, Topola has very large energy needs for its production.

Resalta solution

Resalta will install a new highly efficient natural gas steam boiler, essential to the client's production, in Topola's meat processing plant. Resalta will also install all the surrounding equipment which includes a new burner, a feed water tank with degasser, the condensate tank and condensate recovery system.

The project includes a new vertical tank with steam heat exchanger for the preparation of sanitary hot water and all the necessary mechanical and electrical boiler room equipment.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.