Sava Hoteli, Radenci Hotel & Spa/Ultrafiltration – Slovenia

Project statistics

Annual savings

15,000

EUR

85

%

water is recovered

Reduction of water and waste water costs

Situation before the contract and client requirements

The Radenci Health Resort is one of the biggest health resorts in Slovenia. It has 10 pools with a total water surface of 1,460 m2. 

The client wanted to reduce water expenses, optimize filtration and become environmentally friendly. The client was incurring significant costs of waste water, which went directly into sewage.

Resalta solution

Resalta and Terme Radenci signed an energy performance contract for optimizing the existing sand filtration system with ultrafiltration (UF). 

Resalta proposed installing ultrafiltration for waste water, including a system for washing the filters, topping and CO2 bath for optimizing the existing sand filtration. 

Filtered water is automatically doused with chemicals to meet quality standards required for bathing water. 

The efficiency of the device is 85%. 

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.