Ruvela – Bulgaria

Project statistics
44

MWh

of electricity saved annually

CO2 emissions reduced by

85

tons

each year

Situation before the contract and client requirements

  • Ruvela is a family-run company based in Sofia, that trades with small dairy producers and supplies large retail chains.
  • Due to an increase in business, Ruvela’s storage needs increased to about 350 m2 and this in turn raised their cooling needs.

Resalta solution

Resalta provided a solution by installing three new refrigeration units with waste heat recovery systems. The units cover one medium temperature storage room and two low temperature cold rooms. All systems are fully automated and allow online monitoring.

Besides being highly efficient and automated through multifunctional micro-processing controllers, the units will lower specific electricity consumption by 15%.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.