Centrice energy audit - Slovenia

Project statistics

Thorough energy report with an analysis of the most cost-effective possible solutions for saving energy as well as lowering costs and carbon emissions.

Situation before the contract and client requirements

  • Centrice Real Estate, Slovenia's biggest real estate company, hired Resalta to carry out a comprehensive energy audit of 20 of its shopping centers across the country.

Resalta solution

Resalta has audited a total of 165,000 square meters under Centrice’s management, including 7 Qlandia malls.

Since most of the centers were built at different times, a variety of different technologies and energy sources are used for heating and cooling.

Resalta has identified the most efficient solutions for each and submitted a report and proposal to Centrice that, if implemented, will enable it to significantly reduce its carbon footprint as well as lower energy costs.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.