Plantaže – Montenegro

Project statistics

Annual cost savings of up to

100

%

for steam production

Reliable, highly efficient energy system

950

t

annual CO2 emissions reduction

Situation before the contract and client requirements

Plantaže AD, the largest winery in the region and one of the most famous, had very high energy costs. 

It used an old heavy oil steam boiler, incurring significant costs for operation, maintenance, cleaning, as well as losses on steam pipelines.

The existing boiler also lacked a condensate return system, resulting in wasted energy.

Resalta solution

Resalta's proposed solution was the installation of a new biomass steam boiler, 2MW capacity, 3t/h, with a partially new steam line and an entirely new condensate return system. 

The new fuel proposed is biomass from vine cuts, which is a byproduct of the company's main operation and has low moisture content and high calorific value.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.