Petrovac na Mlavi municipality – Serbia

Project statistics

savings once the contract expires

78.8

%

Electrical capacity decreased by 

165

kW

Situation before the contract and client requirements

Petrovac na Mlavi is a town in central Serbia. Its public lighting infrastructure was outdated and the municipality decided to publish a tender for a public private partnership to renovate the systems. Resalta won the tender with its technical partner Elios. 

Resalta solution

Resalta’s solution is to replace 1,521 old luminaires with 1,426 LED luminaires and 50 halogen luminaires. 

Resalta will also replace the obsolete systems for switching public lighting on and off at all 36 substations in the municipality, with an automated system that will enable greater energy efficiency. 

The PPP contract lasts 12 years, with Resalta providing an added 3 years of guarantee for the lighting equipment.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.