Novigrad Municipality – Croatia

Project statistics

yearly reduction in energy use

307,411

kWh

Annual savings

35,600

EUR

115.5

t

annual reduction of CO2 emissions

Situation before the contract and client requirements

The municipality of Novigrad in Istria announced a public tender for the renovation of all their public lighting according to the ESCO model.

One of the key requirements was to preserve the unique architectural appearance of the city, for the luminaires to match the style of the town.

Resalta solution

Replacement of 954 luminaires with 860 LED luminaires.
The old luminaires had an installed capacity from 70 to 400 W,

Resalta replaced them with more energy efficient luminaires ranging from 19 to 109 W.

The contract duration is 7.5 years. A year into the contract, the savings made by Novigrad already exceeded expectations and initial calculations. 

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.