Oberon – Bulgaria

Project statistics

New 2t/h gas steam boiler to increase production capacity

Situation before the contract and client requirements

  • Oberon-H Ltd is one of the first food industry companies in Bulgaria for importing, packaging and trading pulses and honey. The product portfolio of the company includes a wide range of products including jams, sauces, preserves etc.
  • Oberon planned expansion of its production facility near Sofia in order to support its growth. For this, Oberon needed a new 2t/h gas steam boiler. Resalta was the selected partner for delivery of the equipment.

Resalta solution

The new equipment is a highly efficient 2t/h gas steam boiler with economizer reducing the cost for heating up of fresh water needed for steam production. The boiler is equipped with a high quality modular gas burner.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.