Gorenje/Lighting – Slovenia

Project statistics

Reduction of electricity use for lighting by

66

%

283

t

annual reduction of CO2 emissions

Situation before the contract and client requirements

Gorenje had old and damaged luminaires and the light flux level did not conform to industry standards and norms. As a result, the lighting needed to be replaced. 

The client was looking for an opportunity to realize savings without major investments. Before reconstruction, the average age of the luminaires  exceeded 20 years.

Resalta solution

Reconstruction of the lighting system, installation of highly efficient fluorescent luminaires, metering protocols and intelligent dimming systems in six industrial halls. 

Lighting systems in all industrial halls were totally reconstructed in two phases. 

In addition to financial savings, Resalta will also provide maintenance for the duration of the contract which will allow the lighting system to operate in optimal conditions.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.