Gorenje/Cooling – Slovenia

Project statistics

Annual cost savings on cooling energy up to

60

%

New system fully meets cooling needs

Improved quality of semi-finished products and shorter manufacturing cyles

Situation before the contract and client requirements

Gorenje’s plant in Velenje requires a cooling system with a capacity of 1,600 kW, to cool hydraulic oil and tools. 

Its original two systems had an insufficient cooling capacity, were obsolete and had a low energy efficiency ratio, in addition to which they operated all year long and did not take advantage of the site’s free-cooling potential. 

In summer months, the system struggled to meet Gorenje’s cooling needs due to a lack of capacity. 

Resalta solution

Two-temperature cooling regime: one mode to cool hydraulic oil with temperatures of 30/35° C and a capacity of 940 kW, and a second mode to cool tools with temperatures of 15/20°C and a capacity of 660 kW.

The system is sized based on the quantities of plastic materials actually processed (cooling requirement of 250 W / kg of input material). 

The system maximizes the possibility of using free-cooling, uses adiabatic cooling via an autonomous demi water system that allows the system to operate during very high temperatures. 

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.