Cremio – Bulgaria

Project statistics

reduction of annual lighting costs

55

%

reduction of maintenance costs

50

%

reduction of CO2 emissions

40

%

Situation before the contract and client requirements

Cremio is a dairy producer and manufacturer based in Bulgaria with a unique portfolio for the region of Eastern Europe. At present, over 60% of the company’s sales are exported, and the customer network includes more than 20 countries in Europe, Asia and Africa.

Cremio is constantly looking for opportunities to manage costs efficiently, while keeping capital expenditures focused on core business. 

Resalta solution

Resalta was selected to renovate the indoor lighting system of Cremio’s factory in Sofia, by changing old luminescent luminaires with modern LED luminaires. The project will provide the factory with the required luminescence levels and thus improve comfort and working conditions for staff.

The new lighting system is operational as of December 2017.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.