Municipality of Ljutomer

Project statistics

Annual energy savings of 

410

MWh

CO2 emissions reduced by

70

tons

annually

Situation before the contract & client requirement

  • The Municipality of Ljutomer decided to total retrofit its 5 buildings – A cultural home, a City hall, a Municipality building, Primary School with Kindergarten, and a Multipurpose building for cultural needs.
  • After analysis of energy measures Municipality realised that no private partner will enter into the PPP project – there was not enough savings to repay the private partner‘s investment
  • Municipality chose a standard public procurement procedure with an additional savings warranty for 4 years after implementation.

Resalta Solutions

 

RESALTA renovated heating, ventilation, and cooling systems, replace inner lighting with more efficient lighting, replace existing heating systems with systems using renewable energy sources, replace doors and windows, renovate facades, and isolate roofs.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.