Nova Crnja - Serbia

Project statistics

Annual energy savings of up to

600

MWh

CO2 emissions reduced by

316

tons

each year

Installed capacity reduced by

120

kW

Situation before the contract and client requirements

  • Nova Crnja is a municipality in Serbia’s northern province of Vojvodina, with 12,700 inhabitants.
  • Its public lighting infrastructure is outdated and the municipality published a tender for a public private partnership to renovate lighting in the towns under its jurisdiction.
  • Resalta won the tender with its technical partner.

Resalta solution

Resalta has replaced 1,321 obsolete and inefficient luminaires with LED luminaires. The new energy efficient Philips luminaires installed have reduced the lighting capacity by 144 kW, down to 24 kW. They were carefully selected following photometric measurements to fill all the requirements of towns within the municipality.

Resalta has also replaced the obsolete systems for switching public lighting on and off in all 50 substations in the municipality, with an automated system regulated by an astronomic clock adjusted for the conditions in Nova Crnja, enabling optimal energy savings as well as the required 4,000 operating hours per year.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.