Staklopan - Serbia

Project statistics

Energy efficient, environmentally friendly and reliable solution

Operations and maintenance carried out by Resalta

Situation before the contract and client requirements

  • The Staklopan building is a former factory that has been reconverted into office spaces in the historical heart of Belgrade.
  • The building has undergone a new renovation that also required new energy systems.

Resalta solution

As part of the historical building's renovation, Resalta has implemented an energy block with an 183 kW air-to-water reversible heat pump.

Besides providing thermal energy for heating and the preparation of sanitary hot water, the energy efficient solution will also produce cold water for comfort cooling, thus covering a large part of the building's energy requirements.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.