Ministry of Justice – Slovenia

Project statistics

Annual savings of

112,000

EUR

164

MWh

of heating energy saved each year

53

MWh

of electricity saved each year.

Situation before the contract and client requirements

The Slovenian Ministry of Justice announced a public tender in September 2016 for a public private partnership for the implementation of Energy Performance Contracting for 3 buildings. 

The public tender included courthouses in three locations (Celje, Slovenj Gradec, and Murska Sobota). Resalta won the tender in partnership with Petrol. 

Resalta solution

The implemented measures include the renovation of heating systems,  as well as the installation of additional thermal insulation on roofs and facades, and lighting renovation.

These measures will ensure the courthouses have efficient energy systems and guarantee comfort to its employees and visitors. 

The contract duration is 15 years, during which Resalta will provide maintenance for all the installed equipment.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.