Gorenje/CHP 2 - Slovenia

Project statistics

Annual savings:

250,000

EUR

Energy efficient system with increased reliability

Situation before the contract and client requirements

  • Analyses performed as part of the energy audit of Gorenje by Resalta have shown that the process and space heating systems could be improved with the addition of a new cogeneration unit with a thermal input and electrical power of around 1 MW.
  • Due to the requirement for exceptionally high temperatures in the production process, the cogeneration unit had to be specially designed and heat removal adapted accordingly.

Resalta solution

A new CHP unit with thermal capacity of 983 kW, and electrical power of 999 kW was installed. The unit will provide heat for the technological process, which will provide Gorenje with a more reliable heat supply.

Resalta has also devised investment documentation to enable a successful application for entering a support scheme. The unit will operate 4,000 hours annually but has the capacity to operate for 7,000 hours if necessary.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.