Zdravlje Leskovac and Resalta Partner Up for Solar PV Project

Zdravlje AD, a prominent player in the pharmaceutical and chemical industry based in Leskovac, has joined forces with Resalta, a leading provider of sustainable energy solutions, to embark on a transformative journey towards renewable energy.

The solar power plant, with a total capacity of 2,196.66 kWp, will be divided into 861.96 kWp on the land and 1,334.70 kWp on the company's roof. This installation represents a significant step towards energy independence and sustainability."

Expected to be operational by 2024, the 2.1 MWp solar power plant promises not only to provide a reliable source of renewable energy but also to significantly reduce environmental impact. With an anticipated annual reduction of 1,695 tons of CO2 emissions, this project demonstrates Zdravlje AD's dedication to sustainability.

The partnership between Zdravlje AD and Resalta, marks the beginning of a long-term collaboration aimed at driving positive change. With a contractual period of 25 years, this alliance exemplifies Zdravlje AD's steadfast dedication to sustainable practices and renewable energy initiatives.

Zůstaňte naladěni.

Přihlaste se k odběru novinek Resalta.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.