Trimo Solar Power Plant - Slovenia

Project statistics
190

kWp

installed capacity

CO2 emissions reduced by

100

tons

annually

Together with Trimo, a renowned international manufacturer of metal structures and modular space solutions, we are committed to the mission of energy efficiency. The Resalta team, made up of experienced engineers, is delighted to have been chosen by Trimo as a partner on the path to energy self-sufficiency, reduced emissions and lower fixed economic costs. By creating a successful engineering solution, we have laid the foundations for a 15-year collaboration and increased synergies between our two companies.

Resalta's solutions

Resalta has installed a 200 kWp solar power plant for Trimo in Trebnje, which is expected to generate 204 MWh of electricity annually. Resalta and Trimo have signed a 15-year power purchase agreement.

The project was completed in May 2023. 

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.