Partnership with J. Christof E&P Services SRL under the Solar as a Rent business model

Leading energy services company Resalta entered a long-term partnership with J. Christof E&P Services SRL, the largest provider of services for complex piping systems in Southeast Europe.

We will install a 161.07 kWp solar power plant on the roof of their company in Prahova, Romania, and supply them with green electricity at a fixed rental price. Over the next seven years, the solar plant is expected to produce an average of 180 MWh/year, helping to offset carbon emissions and contribute to a more sustainable future.

Our cooperation is based on the innovative Solar as a Rent business model, which allows companies such as Christof E&P Services to harness renewable energy without upfront investment, while Resalta supports with holistic energy solution their sustainability efforts to meet their green transition goals.

Zůstaňte naladěni.

Přihlaste se k odběru novinek Resalta.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.