Lesarstvo Gatej has taken a significant step towards green transformation

Lesarstvo Gatej has chosen the leading energy company Resalta to develop a 200kWp rooftop solar power plant at its production site in Cerkno. The solar plant is based on a long-term contract and will start to produce green electricity in the first half of 2023. Over its ten-year lifetime, the plant's systems will generate more than 184.1 MWh of clean electricity and reduce more than 902 tonnes of CO2 emissions over the projected period.

Lesarstvo Gatej is a company with a very long and successful tradition of manufacturing semi-finished beech wood products, which represent the largest part of their production. Beech semi-finished products are produced according to customer requirements both in Slovenia and in neighbouring countries, in Italy, Austria and Germany.

The new solar power plant confirms a strong commitment to sustainable development and social responsibility. Resalta is therefore excited to be involved as a strategic partner in the development of innovative energy solutions.

Zůstaňte naladěni.

Přihlaste se k odběru novinek Resalta.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.