Resalta is carrying out an energy audit at the National Assembly of the Republic of Slovenia

The energy audit is being carried out by Resalta's experts in a listed building that houses the high authorities of the National Assembly and the National Council. The central part of the energy audit is a conceptual plan for the automation of the control system, which will enable efficient management of energy consumption, and it is one of the socially responsible ways to respond to the global energy crisis.

A recent report by the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) showed that measures to reduce energy demand can have an impact on global greenhouse gas emissions between 40 and 70 percent. If society would like to reach the ultimate purpose of a carbon-free society by 2050, we should achieve a four percent annually improvement in energy efficiency. Therefore, it is necessary to integrate state-of-the-art skills and extensive practical experience from agile energy enterprises such as Resalta, so that we can collectively achieve net zero emissions.

Zůstaňte naladěni.

Přihlaste se k odběru novinek Resalta.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.