Elixir Prahovo - Serbia

Project statistics
20

%

savings on reactive energy

85

%

savings once the contract expires

Challenges

Elixir Group is one of the largest chemical companies in Serbia and the region. Its Prahovo plant is specialized in the production of phosphoric acid and NPK fertilizer.

Due to the nature of Elixir Prahovo's energy consumption, reactive energy costs for the chemical producer were very high. In order to reduce costs and consumption, Resalta carried out a preliminary assessment of the required reactive power of the unit for power factor correction and identified potential solutions.

Solutions

Resalta's solution was the installation of a medium voltage unit for power factor correction, of reactive power 7.76 MVAr (10kV), of a filter type fc=189Hz. Resalta guarantees power factor correction of at least 0.985. By installing a reactive energy capacitor, Resalta’s solution effectively provides power factor correction and immediately lowers the bill paid to the distribution service by reducing reactive power load on the grid.

Chcete vidět víc?

Stáhněte si naši brožuru.

Pravidla a podmínky.

Přihlášením se k odběru našeho zpravodaje souhlasíte s přijímáním e-mailové komunikace od společnosti Resalta Czech republic s.r.o. Cílem našeho informačního bulletinu je informovat návštěvníky webových stránek, partnery, klienty a širokou veřejnost o práci, kterou společnost Resalta dělá, o jejích nových projektech, vývoji, nadcházejících událostech a novinkách týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Frekvence vydání zpravodaje bude nejvýše měsíčně, s možnými výjimkami pro neplánované, ale důležité zprávy. Vyhrazujeme si výhradní právo tento zpravodaj kdykoli změnit a ukončit, a to bez předchozího upozornění. Vaše soukromí bereme vážně a nikdy nebudeme vaše informace sdělovat ani prodávat třetím stranám. Odběr zpravodaje můžete kdykoli zrušit.